Desatero dobré hospodyně

5. května 2011 v 6:11 | toffo |  Desatero dobré hospodyně, r. 1938
Desatero dobré hospodyně - sbírka osvědčených kuchařských předpisů
Sestavil Sbor zkušených hospodyň při Státních výzkumných ústavech bramborářských v Německém Brodě
1938
Tiskem a nákladem - noviny - tiskařských a vydavatelských podniků v Německém Brodě, Cena Kč 10,-

"Kuchyňské a stolní prádlo
Jedním z hlavních předpokladů čistého vaření je zásoba pořádných utěrek. Lněná utěrka rychle a důkladně sbírá vodu a proto utírání nádobí jde lépe od ruky. Při lněné utěrce se nádobí více leskne, neboť nezanechává na něm chloupků. Takto dobrá vlastnost lněných utěrek a lněných výrobků spočívá v tom že lněné vlákno jest nejdelší ze všech rostlinných vláken Proto jeho konečky nikdy nevyčnívají ze tkaniny. Tím lněná látka na sebe nechytí tolik nečistot a nezanechává chloupků na nádobí a šatech. Možno proto také bez obav zasedati za stůl prostřený lněnými ubrusy a opatřený lněnými ubrousky. Bílý damaškový ubrus jest nezbytný pro řádné stolničení a neměl by proto chyběti ani v jediné československé domácnosti, K rannímu a zvláště letnímu prostírání na verandách, zahradách a podobně hodí se výborně pestré celolněné ubrusy a ubrousky. Pamatujme, že lněné výrobky jsou pevné, trvanlivé, praktické a jejich koupí prospíváme sami sobě.


Škrobení.
Nejvhodnějším škrobem pro jakékoliv prádlo jest škrob bramborový. Jest levný a dodává prádlu lesk a krásný modravý odstín. Zvláště se doporučuje používati bramborového škrobu Solamyl v orig. krabičkách po ¼ a ½ kg, který jest velmi vydatný a sněhově bílý.
Škrob řádně připravíme takto: Na jeden litr vody bereme polévkovou lžíci bramborového škrobu. Na plotnu postavíme větší hrnec s vodou a než se voda začne vařit, rozmícháme odměřený bramborový škrob v trošce studené a vody a do vaříc vody pomalu lijeme za stálého míchaní. Jakmile se ukáže na povrchu bublina, odstavíme. Takto uvařený škrob přecezujeme do omodřené vody a škrobíme napřed prádlo bílé a po něm barevné.
Hospodyně, která si chce ušetřiti práci při příštím prádle, škrobí téměř všechno prádlo, poněvadž ví, že z naškrobeného prádla sklouzne špína sama a lehce se vodou odplaví, Ušetří tím nejen práce a mýdla, ale také prádlo, které se přílišným drhnutím na valše brzy rozpadává.
'V zimě se škrobí prádlo mnohem více, neboť déle schne, při čemž škrob částečně "vymrzne."
Dobře oškrobené prací šaty a zástěry zůstávají déle čisté.
Prádlo škrobené bramborovou moučkou Solamyl a správně skropené se nám krásně žehlí a má pěkný vzhled.
Krajkové pokrývky, límečky a vyšívané dečky oškrobíme hodně, při žehlení pak vytlačujeme do měkké flanelové podložky a po líci přežehlíme, čímž docílíme vytisknutého vzorku."
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama