Březen 2011

Vídeňské houstičky podle Čiriny

24. března 2011 v 10:52 | toffo |  Chléb náš vezdejší
Vrátili jsme se po pěti dnech domů, ve spíži ani patička chleba a já měla hodně velkou chuť na takové to domácí pečení. Navíc se mi vůbec nechtělo do obchodu. Ještě navečer jsem zadělala na chléb a co rohlíky? Projela jsem všechny své tištěné zdroje a s nostalgií a hezkými vzpomínkami na loňský letní výlet v srdci jsem se rozhodla pro vídeňské houstičky.


Perníkový dárek ke královské svatbě

23. března 2011 v 8:11 | toffo |  Hezké věci
Ve středním odborném učilišti ve Vsetíně pečou dárek ke královské svatbě - dvě velká perníková srdce pro Kate a Williama. Pečou a zdobí i dvě zlaté holky, studentky školy. Marie Kolínková a Markéta Václavíková získaly zlatou medaili na čtvrté největší soutěži cukrářů. Culinary World Cup 2010 se koná jednou za čtyři roky v Lucembursku. Uspěly s kolekcí perníků, nazvanou "Dívčí snění."
Zdroj fotografie: www.sosvsetin.cz/
Zdroj fotografie: www.regiony24.cz
Jedno hotové srdce už je hotové, připravené v bílé krabici o velikosti 30 x 30 centimetrů na modrém taftu přímo ve třídě na školní lavici.. Je ozdobené cukrovou polevou ve tvaru mřížky, jako by je pokrývala drobná paličkovaná krajka. Jak dárek vypadá, se zatím nedozvíme. Jako první by jej oficiálně měli prohlédnout snoubenci.

Chlebově napočtvrté

21. března 2011 v 13:57 | toffo |  Chléb náš vezdejší
Počtvrté a naposledy se dělím o své postřehy s pečením domácího kváskového chleba. Postupným omlazování kvásku jsem - myslím - docílila správné hustoty kvásku. Při začátcích pečení jsem ho měla spíš palačinkové konzistence, než velkobublinatého příkladu lívancového těsta. Teď už nevážím mouku. Kvásek z lednice omladím - přidám 400 ml vlažné vody a tolik žitné-hladké chlebové mouky, až se těsto při mísení lehce odlepuje od stěn mísy, i když bochánek ještě netvoří. Nechám přes noc kynout a ráno do zásoby navážím 400 g kvásku na příští pečení. Do zbylého přidám sůl, drcený kmín, mouku přidávám určitě převážně hladkou pšeničnou (možná okolo 400 g) a pak další, které mi zbyly ve spíži a které mám v nákupních možnostech blízského okolí. Převážně celozrnnou pšeničnou a celozrnnou žitnou - obě hrubě mleté.
Přidávám a podsypávám tolik mouky, až lze v ruce na pracovní desce vytvořit bochánek, i když se přeci jen lehce lepí. Bochánek vložím do dortové kulaté formy, vyložené pečícím papírem, naposledy jsem na papíru bochánek silně vpodsypala hladkou pšeničnou moukou. Nechám celé dopoledne kynout a pak pomašlovaný vlažnou vodou hodinu peču při 250 °C, současně s chlebem do trouby vkládám kastrůlek s vodou. Pečící papír hodně zuhelnatí, avšak nepálí se mi.

Tento chléb byl zatím chuťově i vzhledem nejpovedenější, kombinace jen žitné chlebové a hladké pšeničné mouky. Taková česká klasika?
Na nákupy mouky se "extra" nevydávám, v místě naštěstí občas ulovím právě výše zmíněné celozrnné mouky z Předměřického mlýna. Po dalších druzích se pídím, když jednou za čtrnáct dní vyrazíme na větší nákup o většího nákupního centra. Pečení domácího chleba se musí určitě věnovat spousta lidí, protože moje oblíbená chlebová žitná mouka - hladká z Hyperalbertu se stává nedostatkovým zbožím.

O víkendu jsem experimentovala s ochucením chleba - vraž do toho hrst slunečnicových a hrst lněných semen, trochu máku, dlaň sušeného tymiánu, trocha osmažené cibule. Žádný zázrak se nekonal, osmažená cibulka v upečeném chlebu dokonce nepříjemně voněla, na chuti ale nezkazila, ani nepřidala nic.
Abych tu mou chlebovou story shrnula, už mám představu a v ruce, jak tvárné má chlebové těsto být. Že by se mi pokaždé povedl chleba tak pěkně, jako byl ten nejpovedenější, to ani náhodou. Ale vlastní chléb mi vždy strašně moc chutná, vydrží mi týden zabalený v utěrce a po plísni ani památka a já si ho nosím k obědu do práce, láskyplně si ho mažu máslem, zapíjím kávou s mlékem a mám se ...


Easy cheese session

10. března 2011 v 7:26 | toffo |  Hezké věci
Nejlepší pramen zdraví z Posázaví, nejhlavnější pramen našich sýrových degustací jedině naše prostřední Dana, Dana, Dana. Ještě jednou, napotřetí, vše nejlepší k půlkulatým narozeninám.
Ementál (Dobrodziej - sýr typu Ementál se zvýšeným obsahem vápníku, tučnost 48% - výrobce CEKO,Z'elazków - Polsko) a uzený sýr (Grünlander uzený - tučnost 48% - výrobce Naabtaler, Schwarzenfeld - Německo) s bílým vínem a hrozny.

Camembert a plísňový sýr (Paladin - sýr s modrou plísní - tučnost 50% - výrobce Bayerische milchindustry BMI - Ebermannstadt -Německo) s červeným vínem a mangem.
Sýry v originálním balení.Chlebíčky, .... chlebíčky,
pohrobci včerejších svátků .
Z litevského chleba s novobydžovskou šunkou a uzenou krkovicí.
A české zlato v lahvi.