Prosinec 2010

PF 2011 - hoří, má pánvičko

31. prosince 2010 v 14:48 | toffo |  Vánoční šuplík
Zapálené srdce pro kuchyni  a dobrý oheň jen pod dnem pánviček, hrnců a kastrolů.
V roce 2011 jen to nejlepší.
sušené švestky v slaninovém kabátku


Králík na zelí

16. prosince 2010 v 7:52 | toffo |  Kluci v akci
Motorky se zazimovaly a kluci mají čas na vaření. Martin šáhl po tradičním, bohužel v současné době ne už tak často používaném druhu masa - králičím.

"Králičí maso obsahuje méně tuku než kuřecí, krůtí, hovězí a vepřové a obsahuje nejvíce proteinů. V tuku je obsaženo 63% nenasycených mastných kyselin z celkového obsahu mastných kyselin. Svým příznivým složením a jemnou chutí je vhodným masem pro specielní diety pro nemocné (nemoci srdce, nízkosodíkové diety), jídelníček starších osob a vůbec pro ty kdo si hlídá své zdraví a váhu."králík na zelí 1
Do litinového kastrolu Martin naložil červené kysané zelí smíchané s nakrájenou cibulí jako první vrstvu. Na zelí přišla vykoštěná králičí stehna, byla nasolená, kořeněná česnekem, drceným kmínem a pepřem. Stehýnka přikryl na plátky nakrájenou anglickou slaninou. Aby se stehna nevysušila, pekl je Martin nejprve pod pokličkou v troubě do měkka, za neustálého podlévání, aby se zelí nepřismahlo a pak nechal bez pokličky dopéct do červena.
králík na zelí 2
O kypré bramborové knedlíky se postarala jedna moje sestra - a že je Eva umí jen tak od oka!
Kluk po akci - Martin přeje dobrou chuť!  

E-koření a malý soutěžní vánoční dárek

8. prosince 2010 v 12:21 | toffo |  Soutěž
 Jako školák bych mohla psát na zeď nebo rýpat do školní lavice:
M + M = VLN.

Na čmárání na zeď už jsem trochu stará, o to více mě těší, že můžu napsat:
Milan + Míša  Pospíšilovi =  E-koření.cz 

E-koření je malá rodinná firma dvou mladých, milých a pro přírodní koření nadšených lidí. Stává se mojí tradicí, že na našich místních vánočních trzích vždy nejprve navštívím koutek E-koření.cz. Tato tradice slaví letos už druhý rok ;-).

9
Hlavní složka kořenících směsí, které jsem od Milana a Míši doposud vyzkoušela, je tvořena převážně sušenými bylinkami - kerblík, kopr, koriandr, medvědí česnek, libeček, pažitka. saturejka, rozmarýn, tymián, estragon, oregano ..., které doplní vločky sušené zeleniny - jako např. pórek, česnek, paprika, cibule a koření - jako je třeba pepř, nové koření, šafrán, kurkuma.  Zvýrazňovače chuti - glutaman sodný a podobné chemikálie byste u Míši a Milana hledaly marně.
Koření dodávají i jednodruhové, svou vlastní směs si můžete namíchat sami. No, nezní tento odstavec jako čarování babky kořenářky?6
Momentálně zkouším provensálské bylinky, z nich jsem maximálně nadšená. Jsou v ní namíchány i květy levandule, takže směs bylinek lahodí nejen chuťovým buňkách, ale i oku svou barevností. 
5
Skvělá je směs na grilovanou zeleninu , kterou mi doporučila Míša. Báječně se hodí i na zeleninu dušenou, jak jsem včera odzkoušela na blašírovaných zelených fazolkách. Vločky červené papriky obsažené ve směsi, tvoří divy. 4
Jak chutnají perníčky z perníkového koření měl  na vánočním trhu každý možnost vyzkoušet.

7

 Podobně se koštovalo svařené víno z Modrého portugalu. U Pospíšilů se totiž nešidí.

3
Další sortiment E-koření tvoří octy, oleje, hořčice, pesta i pomocníci do kuchyně - mlýnky na koření, hmoždíře. Milovníky jedlých, vánočních dárků může pod stromečkem potěšit dárkové balení.

1
Jeden malý vánoční dárek z E-koření mám pro vás nachystaný. Balíček tvoří dva sáčky, jeden s kořením na svařené vino, druhý nechám tajemný.
Můžete ho získat, když mi do komentáře necháte odpověď na otázku:
"Bez kterého druhu koření by jste se nevydali na pustý ostrov? Dávám limit na tři druhy a sůl se nepočítá :-)!" 
Nezapomeňte do komentáře uvést svůj e-mail, budu ho potřebovat pro zjištění adresy výherce balíčku. Soutěž uzavírám 15. 12. ve 20 hod večer. Zanechané odpovědi budou slosovány.  Ve čtvrtek utíkám s balíčkem na poštu, aby dorazil vylosovanému výherci včas do vánoc.
soutěžní balíček