Červen 2010

První toffosoutěž - o krajovou kuchařku

6. června 2010 v 19:40 | toffo |  Soutěž
Ti, kteří občas navštěvují můj blog, vědí, že se snažím zaznamenat a uchovat recepty na jídla, která nám vařila chalupská babička. Teď už mám práci hodně ulehčenou, s recepty z tohoto kraje byla Nakladatelstvím Českého lesa vydaná kuchařka. "Tradiční jídla česko-bavorského příhraničí" sepsal ředitel Muzea Chodska pan Josef Nejdl.

Chcete vědět, jak se vaří kyselka, herbstmilchsuppe, píprlák, klokány, vošouchy, rýpl, praskokrky, pískorky, sterz, schwammerpichelsteiner, liščí žrádlo, kucmoch, basáky, bacány, maltošny, obazda ?   Nesmím zapomenou na tradiční chodské koláče z horního i dolního Chodska.
Soutěž o kuchařku jídel česko-bavorského příhraničí
(Fotografie exkluzivně od Martina .)

O jeden výtisk této kuchařky můžete teď soutěžit u mě na blogu. Stačí jen odpovědět v komentáři k tomuto článku na jednoduchou otázku: "Které jídlo Vám zaručeně připomene vaše dětství nebo prázdniny u babičky?"

Odpovídat můžete do 30. 6. 2010.  Při vyplňování odpovědního komentáře nezapomeňte uvést Váš e-mail, abych vás v případě výhry mohla kontaktovat. Ze všech odpovědí 1.7.2010 vylosuji jednu a její autor ode mne dostane kuchařku Josefa Nejdla "Tradiční jídla česko-bavorského příhraničí."

Kniha zaznamenala recepty z oblasti mezi Domažlicemi, Českým lesem a Furth im Waldem, i s dobovými fotografiemi měšťanských a venkovských kuchyní převážně z 30. let minulého století.
Nečekejte od ní přesné receptury, občas musíte vařit s citem, zrovna tak, jak by vám poměr surovin diktovala babička: "Mouky tak akorát a když je těsto řídké, tak drobet víc." "Peče se to tak dlouho, až to je." "Toho octa tolik, abys ses vošklíb."

Chodovina
(Fotografie exkluzivně od Martina.

A na závěr si neodpustím malou pozvánku do tohoto kraje. Víte, že šikmou věž  nenajdete jen v Pise, ale i v Domažlicích? Že se v Domažlicích pořádají Chodské slavnosti , původně Vavřinecká pouť, nyní také přehlídka místního folkloru s nejdelší tradicí v České republice? Že ve Furth im Wald se můžete na vlastní oči vidět, jak hrdinný rytíř skolí  pohádkového draka?

Přijďte pobejt!


Jak jsme v sobotu našli .... houby?

1. června 2010 v 21:11 | toffo |  Hezké věci


To pak najdete houby:

první pařez

druhý pařez


třetí pařez
Nic dobrého na talíř a jestli ano, tak to nepoznám :-). Ale rostou :-)!