Únor 2009

Smashed potatoes, bláznivý nápad

20. února 2009 v 17:16 | toffo |  V toffo-kuchyni
Recept na rozmáčklé -nebo rozpláclé? - brambory jsem si přečetla někde na netu, pravděpodobně na Labužníkovi, špatně jsem si ale zapamatovala název.
Ale v rychlosti. Pěkné brambory i se slupkou operete, uvaříte do měkka. Vyrovnáte na olejem vymazaný plech. Šťouchadlem na bramborovou kaši bramboru rozmáčknete (nebo rozplácnete?), do úhledné placičky. Prosím jemně, ať podrží tvar. Osolené popř. okořeněné oblíbenou kořenící směsí šoupnete do rozpálené trouby, dobře na 220 oC. Až budou z jedné strany opečené, obrátíte a do křupava opečete ze strany druhé.

Podle otisku na bramborách na této fotce dobře poznáte, do čeho jsem brambory "šoupala já." Do toustovače - sendvičovače !!! Po dobrém obědu zbyly brambory vařené ve slupce. Poté, co jsem dětem k večeři vytvořila sendviče, pro sebe jsem (namlsaná nahoře uvedeným receptem, který opravdu doporučuju) zatoustovala dvě brambory. S plátkem másla, posypané oreganem a posolené byly super.
(Osolený talíř "jakbysmet").

Mám si to nechat patentovat ?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zdroj receptu objeven - je jím časopis Apetit 2/2006.

Hádanka?

13. února 2009 v 11:21 | toffo |  Hezké věci
Galerie moderního umění?


Nee, umění Photoshopu a tureckých cukrářů. Dárek z cesty do Turecka.

Je to cukroví, zákusek, turecký med? Tahle hádanka je pro mě nevyřešená. Stejně tak složení jednotlivých kousků, které mohu jen odhadnout. Připravte si šálek silného, hořkého, černého čaje a můžeme jít ochutnávat.

Na stupnici od nejméně sladkého až po přeslazený se na nejnižším stupínku s obsahem cukru umístily závitky z fíkové nebo datlové hmoty s krájenými pistáciemi.
Na druhém místě jsou tyčky z želé, které chutí připomíná med a z celých loupaných pistáciových oříšků. Jak jsem se posléze dozvěděla od jolany, toto "želé" se vyrábí z hroznové šťávy nebo z hrozinkové melasy.
Podobnou chuť i složení mají krájená kolečka, jeden druh je navíc obalen v něčem červeném drceném "cosi", něco jako drcené růžové lístky.
Bílé kostky ozdobené jedinou pistácií připomínají české žužu.
Nejsladčím kouskem jsou bílé závitky z kokosové hmoty, promazané čokoládovým krémem a opět nechybí pistácie.
Černý čaj je nutný na zapíjení jednotlivých soust, po pár kouscích jste přeslazení.
Tak kdo je světa znalý, ten snad na hádanku odpoví.